A termékek hosszútávú használatának megőrzése érdekében, kérjük olvassátok el figyelmesen a termék kezelésére és ápolására vonatkozó tájékoztatónkat.
Kérjük, hogy a terméket haladéktalanul, de legkésőbb az átvételt követő 10 napon belül nézzétek át. Termékeinket a kézműves gyártási folyamat egésze során gondos és hozzáértő szakemberek készítik. A kész termékek a csomagolást megelőzően alapos és szigorú minőségi ellenőrzésen esnek át. Mindemellett, amennyiben a terméken bármiféle hibát észleltek, kérjük, hogy azt haladéktalanul, a termék burkolása és bármiféle használata előtt jelezzétek részünkre. A kézzel készített cementlapok színe nem homogén, azok színtónusában halvány, felhőszerű átmenetek előfordulhatnak.
Javasoljuk, hogy vegyétek ki a cementlapokat a dobozokból és a lapokat egymással keverve, egyesével fektessék le a földre és ilyen módon alakítsák ki a tervezett mintát, mielőtt a burkolást elkezdenétek. A cementlap / terrazzo lapburkolat lerakása után a beépített és felhasznált, vagy akárcsak vágott lapok árát nem áll módunkban visszatéríteni.
A cementlapok alapanyaguknál fogva nyitott, porózus felületűek, ezért szükséges a legfelső, kopóréteg lezárása. Az impregnálást a burkolás előtt, a száraz, pormentes és tiszta lapokon szabad és kell elvégezni, három egymást követő alkalommal, ügyelve arra, hogy az impregnálószer semmiképpen ne folyjon a lapok oldalára, mert ez megakadályozza a cementtejes fuga tapadását. Az alkalmankénti impregnálások közötti száradási idő cc. 2 óra. Az impregnáló folyadékot vízszintesen, teddy hengerrel (esetleg ecsettel), egyenletesen vigyétek fel a cementlapok felületére. Csak annyi impregnálószert kenjetek a cementlapokra amit a lapok magukba szívnak, a felesleget töröljétek le, ne hagyjatok cseppeket és foltokat a felületen. A cementtejes fugázás és takarítás után az elkészült, tiszta és száraz felületet érdemes az impregnáló anyaggal még egyszer lekezelni. Kérésetekre a lapok impregnálását az üzemben elvégezzük.
A cement és/vagy terrazo lapok impregnálását igény esetén, további szolgáltatásként műhelyünkben elvégezzük. Az impregnáláshoz javasolt termékek bemutatótermünkben megvásárolhatók.
Kérjük, hogy minden esetben tájékoztassátok előzetesen a kivitelező szakembert arról, hogy cementlapot fogtok használni. A cementlapokat teljesen száraz, megfelelően szigetelt és vízszintes aljzatra burkoljuk. Az aljzatbeton általános kötési ideje általában 28 nap, a száradási ideje ettől hosszabb. Kérjük, hogy minden esetben győződjetek meg az aljzatbeton szárazságáról, a nedves aljzatra lefektetett burkolat károsodni fog.
Padlófűtés esetén, az aljzatbetont három de minimum két alkalommal fel kell fűteni és visszahűteni, annak érdekében, hogy a hőtágulás miatt esetlegesen keletkező repedéseket burkolás előtt ki lehessen javítani. A cementlap biztonsággal használható hidegburkolat a padlófűtéssel ellátott helyiségben, a burkolat a padlófűtés hatékonyságát negatívan nem befolyásolja. A kivitelezés során a cementlapok burkolása lehetőség szerint az utolsó munkák egyike legyen. Minden esetben óvjátok a lerakott burkolatot, ehhez geotextilia vagy OSB lapokat használjatok.
Javasoljuk, hogy szőnyegszerű minta lerakásánál a helyiség közepéről induljatok és haladjatok kifelé, a szélek irányába. Ragasztóanyagként flexibilis, mélyágyazású csemperagasztót használjatok. A ragasztó száradási idejénél a gyártó használati utasításait vegyétek figyelembe. A ragasztóanyagot egyenletesen kenjétek el az aljzaton egyesével, vékony rétegben a lapok alján, saroktól sarokig, 14mm-es glettvas segítségével.
A lerakáshoz 1 mm fugakereszt használatát javasoljuk, amit ne a lapok csatlakozási középpontjában hanem attól pár cm-re helyezzetek el, a sérülésmentes kivétel érdekében. Kérjük, hogy a rétegrend kialakításánál ügyeljetek arra, hogy a lapok vízzel érintkező helyiségbe, vízzel napi szinten nem találkozó terekbe vagy kültérre kerüljenek. Vízzel érintkező helyiség esetén a száraz betont mélyalapozóval és két komponensű vízzáróval, a negatív sarkokban hajlaterősítővel szükséges ellátni a burkolás előtt. Általában szükséges aljzatkiegyenlítő alkalmazása is a burkolás megkezdése előtt. A cement/ terrazzo lapburkolat vizesvágóval vágható, betonfúróval furható, gérbe vágható, beton, tégla, ytong és dupla gipszkarton falra függőlegesen is burkolható. Nagy, összefüggő és kültéri felület esetén dilatációs hézag és profil használata szükséges.
A cementlapokat beltéri használatra a terrazzo lapburkolatot bel- és kültéri használatra javasoljuk.
A cementlapok közötti rések kitöltéséhez fugázó anyagként cementtejet használunk. A burkolás előtt impregnált, teljesen száraz és tiszta leburkolt felületet fugázzuk. Amennyiben a cementtej nem tölti ki teljesen a fugarést, ismételjétek meg a fugázást. Minden felvitel után bő és tiszta vízzel mossátok le. A cementtejes fuga alapanyag a hagyományos fehér és szürke cementszínekben létezik. Színes fugázó anyagokat ne használjatok mert elszínezi a lapokat. A felesleges fugázó anyagot és bármilyen szennyeződést nedves ronggyal azonnal távolítsátok el, semmiképen ne hagyjátok a lapokon. Az impregnálás és cementtejes fugázás között minden esetben legalább 24 órának el kell telnie.
A vaxolást tiszta, száraz és cementtejjel kifugázott, esetleg utólagosan is impregnált felületen végezzétek, ne egyedül hanem segítséggel. A vaxolás eredményeként a cementlap felülete enyhén selyemfényű lesz. Az egyik ember gyors mozdulatokkal, mikroszálas anyag segítségével felviszi az anyagot, segítőtársa kézi flexxel és gyapjúkoronggal a flexet kis fordulatszámon használva, alaposan elteríti és betömíti a pórusokba a vaxot. Amennyiben a vaxolás másnapra kiszárad, úgy másnap újra elvégezhető a második felületkezelés, de két három napon belül mindenképpen vigyétek fel a második réteget. A vaxolás tartósságát a használat mértéke és a helyes kőápolás befolyásolja.
Terrazzo lapburkolat esetén cégünk külön megbízással vállalja a burkolat helyszíni csiszolását és felületkezelését.
A cement és terrazzo lapburkolat takarításához kőszappan használatát javasoljuk, ami bemutatótermünkben megvásárolható. Javasoljuk, hogy a burkolást követő első két hónapban minden nap mossátok át a felületet kőszapannal. Minden esetben kerüljétek a savas és lúgos takarítószereket, vízkőoldók, ecet, használatát, mert ezek az anyagok károsítják a burkolat felületét. A vízkő lerakódást érdemes megelőzni azzal, hogy azt alkalmanként, kézzel letörlitek a felületről. A maró és savas anyagokat (vörösbor, kávé, borecet, mustár, cékla- és bogyós gyümölcsök leve, salátaöntet, narancslé, stb) ne hagyjátok a felületen, mert az impregnálás sem tudja megakadályozni a hosszabb ideig otthagyott, agresszív anyagok beszívódását. A megfelelően előkészített és ápolt cementlap tartós és időtálló burkolat, bírja a mindennapokkal együtt járó mechanikai hatásokat, szépen és patinásan öregszik, együtt élnek a környezetükkel. A nehéz, hegyes, éles tárgyak repedéseket, karcolásokat okozhatnak a burkolaton, ezeket igyekezzetek elkerülni.